SLE - układowy toczeń rumieniowaty


SLE - układowy toczeń rumieniowaty

Dołącz do siebie z chorobą autoimmunologiczną - pełne życie dla naszej grupy na Facebooku, której profesjonalne zaplecze zapewnia Centrum Immunizacji.

Naszym celem jest pomaganie ludziom w ich codziennym życiu, dzielenie się pytaniami i uzyskiwanie wsparcia od profesjonalistów!

Strona na Facebooku: Immun

Grupa na Facebooku: z chorobą autoimmunologiczną - pełne życie

Toczeń rumieniowaty układowy (SLE) jest jedną z najczęstszych chorób autoimmunologicznych. Dotyczy 5 na 10 000 osób, zazwyczaj młodych kobiet. (Częściej niż TB!)

Objawy SLE

SLE ma charakterystyczne objawy, chociaż testy laboratoryjne są niezbędne do bezpiecznej diagnozy.

Objawy SLE:

zaczerwienienie twarzy na twarzy

nieodkształcalne zapalenie stawów

gorączka lub gorączka

przyspieszone osiadanie erytrocytów

zmniejszona liczba białych krwinek

odchudzanie

Zapalenie stawów - które występuje w 90% przypadków - charakteryzuje się bólem stawów, sztywnością poranną, ograniczeniem ruchowym, wieloma stawami, bez powodowania zniekształceń i nerek.

Tymczasowe wypadanie włosów szacuje się na ok. 50%, włókna włosów mogą być cieńsze, wypadanie włosów często występuje w plastry.

Immunologiczne tło SLE

Przyczyną SLE lub tocznia jest regulacja układu odpornościowego. Limfocyty AB działają skuteczniej, wytwarzając różne rodzaje leków, w tym te atakujące organizm. auto przeciwciała. Przeciwciała, z jednej strony, atakują własne komórki, az drugiej strony są osadzane w narządach przez tworzenie kompleksów z przeciwciałami, a tym samym pogarszają ich funkcję. Ta szeroka gama przeciwciał przeciwciała daje różne objawy SLE.

Jego charakterystycznym odkryciem immunologicznym jest dodatni wynik dla ANA, dodatni wynik dla ds-DNA.

Genetyczne tło SLE

Często pojawia się pytanie, czy SLE jest dziedziczone. Odpowiedź: NIE odziedziczona. Ale tendencja jest twierdząca. Wykazano, że SLE jest związany z rodziną i ma pewne cechy genetyczne (HLA-B8, HLA-DR2, HLA-DR3).

Liczne czynniki zewnętrzne odgrywają rolę w rozwoju choroby i pojawieniu się objawów: promieniowania słonecznego, niektórych leków, infekcji wirusowych.

Przebieg SLE

SLE może także wpływać na wiele innych narządów, takich jak nerki, serce, organy krwiotwórcze, oprócz skóry i stawów.

Przebieg SLE został oznaczony przez lepsze i gorsze okresy, wraz z postępem noża w upadku. W niektórych przypadkach może dojść do nagłego pogorszenia stanu zdrowia, nawet jeśli zagraża ono życiu. Przypadki, w których narządy wewnętrzne są bardziej dotknięte, są gorsze.

Z punktu widzenia perspektyw życiowych dwa najważniejsze narządy, na które SLE może wpływać, to serce i nerki. Ich działanie i status muszą być stale sprawdzane.

Leczenie i opieka SLE

Sle gonadaling odgrywa wyjątkową rolę w śledzeniu następujących kwestii:

sprawdź liczbę krwinek

sprawdź czynność nerek

ocena aktywności choroby za pomocą badań laboratoryjnych

kontrola serca

następujące objawy neurologiczne

Leczenie SLE opiera się na hamowaniu zwiększonej aktywności immunologicznej, a także zmniejszeniu objawów i wsparcia funkcji narządów w przypadku uszkodzenia narządu. Leczenie powinno być jednak dostosowane do stanu klinicznego. Unikaj niepotrzebnych leków!

Styl życia w SLE

SLE, toczeń wpływa na twoje codzienne życie. Wydajność pracy spada, wzrasta zmęczenie. Zwykle unika się światła słonecznego z powodu nadwrażliwości na światło.

SLE i ciąża

Ciąża w SLE nie jest niemożliwa. Dzisiejszy pogląd jest taki, że większość pacjentów z toczniem może nie mieć istotnie większego ryzyka ciąży. Jednak decyzja powinna zawsze być zindywidualizowana, w porozumieniu z immunologiem.

SLE - diagnostyka tocznia, leczenie i obserwacja w immunologicznej prywatnej klinice w Budapeszcie, w Centrum Immunologicznym.