Hashimoto


Hashimoto thyreoiditis jest najczęstszą przyczyną dysfunkcji tarczycy, nazwisko dr. Hakura Hashimoto (japoński lekarz), który pierwszy opisał tę chorobę. Przyczyną zapalenia tyreoidalnego Hashimoto jest autoimmunologiczna, zapalna choroba tarczycy. Podczas choroby organizm atakuje własną tarczycę, co może ostatecznie doprowadzić do całkowitego zniknięcia gruczołu. We wczesnej fazie choroby wiele hormonów uwalnianych jest z dieta rozkładających się komórek gruczołowych i pojawiają się oznaki nadczynności tarczycy.

Jest to wielki błąd, jeśli zażyjesz ten lek z gruczołem tarczycy na tym etapie w przypadku nieprawidłowej diagnozy. Później, gdy gruczoł nadal umiera, objawy nadaktywności objawów przestają istnieć, a pacjent pozostaje hormonalny przez dłuższy lub krótszy okres czasu. Następnie, dalsza utrata gruczołu powoduje niedobór hormonu zwany niedoczynnością tarczycy.

Dokładna przyczyna chorób autoimmunologicznych nie jest znana dzisiaj, ale znamy wiele czynników, które sprzyjają jej rozwojowi.

Jakie czynniki zwiększają częstość występowania choroby?

- infekcja wirusowa

czynniki genetyczne

- stres

- wpływ na środowisko

- choroby nadnerczy

Hashimoto Thyreoiditis jest 5 do 10 razy częstsze u kobiet niż u mężczyzn, a objawy są zwykle w wieku dorosłym.

W czasie choroby układ odpornościowy obraca się przeciwko tarczycy (np. Peroksydazie tarczycy), uważa je za obcych i niszczy je. Podczas tego procesu powstaje silne zapalenie w tarczycy, gruczoł tarczycy ulega zniszczeniu, a pod nieobecność tarczycy jest niedorozwinięty, tj. Niedoczynność tarczycy.

Objawy zapalenia tyreoidalnego Hashimoto:

- zmęczenie

depresja

- przyrost masy ciała

- senność

- suche, szorstkie włosy

zaparcie

- sucha, żółtawa skóra

- kurcze mięśni

- podwyższony poziom cholesterolu

- zmniejszenie koncentracji

opuchnięte stopy

- utrata brwi ze skroni

- pogłębia, ochrypły głos

Jeśli tarczycy zaostrza się, oko może puchnąć, puls spowalnia, temperatura ciała spada, aw skrajnych przypadkach może rozwinąć się śpiączka.

Właściwie zdiagnozowana dysfunkcja tarczycy wraz z wymianą hormonów może być łatwo i szybko wyleczona. Jednak w przypadku braku leczenia mogą wystąpić poważne powikłania: kardiomiopatia (powiększenie serca), nagła śmierć sercowa, płuca, osierdzie, płyn w jamie brzusznej.

U niektórych pacjentów podczas pierwszej fazy Hashimoto thyreoiditis rozwija się nadczynność tarczycy (nadczynność tarczycy), której głównymi objawami są:

obrzęk tarczycy

- pojawienie się węzłów na szyi

obrzęk (powiększenie tarczycy powoduje przełyk)

Dysfunkcja tarczycy może obniżać poziom hormonu tarczycy we krwi, ale na początkowym etapie poziomy T3 i T4 mogą być prawidłowe. Najważniejszym z nich jest poziom TSH. Hormon TSH jest wytwarzany przez przysadkę mózgową. Jeśli poziom hormonu tarczycy spadnie, przysadka mózgowa zacznie wytwarzać więcej TSH w celu zwiększenia funkcji tarczycy, tak aby jej poziom wzrósł we krwi. Oczywiście, jeśli produkcja hormonów tarczycy jest przyczyną choroby przysadki mózgowej, poziom TSH będzie się zmniejszał wraz z T3, T4. W tym przypadku choroba tarczycy jest uważana za wtórną.

Zapalenie tarczycy Hashimoto nie jest leczone, ale można je dobrze leczyć. Zastąpienie hormonów T3 i / lub T4 może usunąć objawy.

Zapalenie tyreoidalne Hashimoto może być korzystne w zastępowaniu selenu, ponieważ może zmniejszać wytwarzanie przeciwciał atakujących komórki tarczycy. Jeśli szybkość zapalenia można zmniejszyć, choroba może ulec poprawie.